Εργαστήριο Ιταλικής Ιστορίας και Ιστοριογραφίας

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

Το Σεμινάριο εντάσσεται στις δραστηριότητες του Εργαστηρίου Ιταλικής Ιστορίας και Ιστοριογραφίας. Κύριος στόχος του Σεμιναρίου είναι η προώθηση της έρευνας για την ιταλική ιστορία και ιστοριογραφία. Αναλυτικότερα, στο επίκεντρο της λειτουργίας του ΣΙΙΙ βρίσκεται η συζήτηση για:

• τις νέες τάσεις της έρευνας σε ποικίλα ζητήματα της ιστορίας των Ιταλών στη διεπιστημονική της διάσταση,

• τη διδασκαλία της ιταλικής ιστορίας εκτός της Ιταλίας,

• τη μελέτη των πηγών της ιταλικής ιστορίας, ειδικά όσων βρίσκονται εκτός του ιταλικού χώρου,

• τις κυριαρχίες ιταλικών κρατών στον ανατολικομεσογειακό χώρο (Βενετία, Γένοβα),

• την επίδραση του ιταλικού πολιτισμού στον μεσογειακό και ευρωπαϊκό χώρο κ.ά.

Το βασικό μέσο πραγμάτωσης των σκοπών του Σεμιναρίου είναι η διοργάνωση κύκλων συναντήσεων, στη διάρκεια των οποίων προσκεκλημένοι Ιστορικοί από την Ελλάδα και την αλλοδαπή παρουσιάζουν την εμπειρία τους από έρευνες που βρίσκονται σε εξέλιξη ή έχουν ήδη ολοκληρωθεί.

Αποδέκτες του Σεμιναρίου είναι φοιτητές, προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί του ΤΙΓΦ και άλλων πανεπιστημιακών Τμημάτων, καθώς και οποιοσδήποτε μοιράζεται τα ενδιαφέροντα και τους στόχους του ΣΙΙΙ.